Meble tapicerowane, jakich nie znacie: futton, berżerza itp

Kanapa, fotel i narożnik to najczęściej spotykane meble tapicerowane. Nie oznacza to jednak, że wyczerpują one cały asortyment mebli do wypoczynku. O wielu z nich pewnie nigdy nie słyszeliście. Zapraszamy więc do podróży po świecie relaksu.

Futon – japoński materac

futon w tradycyjnym, japońskim rozumieniu jest kilkuelementowym posłaniem, na które składają się: słomiana mata tatami, cienki bawełniany materac shikibuton oraz pikowana gruba kołdra czy narzuta kakebuton. Najczęściej komplet uzupełniany jest również o poduszkę typu makura, czyli wypełnioną łuską gryki. Futony pełnią rolę mebla do spania oraz drzemek w czasie dnia. Jeśli nie są używane – zwija się je. 

Na terenie Europy i Ameryki Północnej używa się obecnie futonów na specjalnych drewnianych stelażach. W ciągu dnia można je złożyć do formy leżanki. Idealnie sprawdzi się we wnętrzach minimalistycznych. Więcej ciekawostek znajdziesz tutaj: https://adrianafurniture.com/pl/blog/92_Ikigai-ujarzmione—urz%C4%85dzamy-mieszkanie-w-st

Szezlong – łóżko dzienne

Być moze nazwa ta obiła ci się o uszy, natomiast fakt, że szezlongi mają się dobrze i wracają do łask, nie jest powszechnie znany. Mebel ten nazywany jest także łóżkiem dziennym. To fotel z wydłużonym siedziskiem lub jednoosobowa kanapka. Służy relaksowi, a nawet drzemce w ciągu dnia. Doskonale sprawdzi się w większym salonie. Przykłady współczesnych leżanek obejrzysz tutaj: https://adrianafurniture.com/pl/22-szezlongi.

Berżera – klasyczny fotel

Berżera, nazywana także pasterką to rodzaj głębokiego fotelu o zaokrąglonych plecach. Początkowo tapicerowano go tkaninami z sielskimi scenami pasterskimi. Mebel zyskiwał na popularności wraz z upowszechnianiem się krynolin (doskonale sprawdzał się do siedzenia w takich sukniach). Berżera ściśle związana jest ze stylem ludwikowskim.

Innym rodzajem zabytkowego fotelu jest Coiffeuse, niski fotelik z niewielkim oparciem, wyplatany lub kryty skórą. Znajdował się najczęściej w buduarach przy toaletkach. 

Rekamiera z okresu empire

Rekamiera to specjalny rodzaj szezlongu, posiadają dwa wysokie podłokietniki. Charakterystyczny jest dla okresu empire, inspirowany starożytnością. Nazwa pochodzi od nazwiska przedstawionej na portrecie J.L. Davida pani J.F. Récamier, spoczywającej na takim właśnie meblu. 

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *