Luksusowy szezlong, czyli tradycja i nowoczesność (nie tylko) w salonie.

Od Starożytnego Egiptu do Hollywood

Szezlong (fr. chaise longue), czyli długie krzesło to mebel mający swoje korzenie już w starożytnym Egipcie, gdzie początkowo wykonywano go z gałęzi palmowych połączonych sznurkiem. Z biegiem czasu egipscy rzemieślnicy wprowadzali do konstrukcji elementy drewniane i ozdabiali ramy łóżka kością słoniową.

Tak przyozdobione, przekształciły się w meble luksusowe, znajdowane w grobowcach pierwszej dynastii faraonów (3100-2890 p.n.e.). Szezlongi były cenione także przez starożytnych Greków, ich wydłużona forma i miękkie obicie gwarantowały wygodę podczas toczących się godzinami dyskusji filozoficznych.

Największą popularność zyskały w XVIII w. Francji, gdy w sztuce i architekturze zaczął dominować styl nazwany Rokoko. Z tego okresu pochodzą liczne obrazy wytwornych dam odpoczywających na szezlongach, w towarzystwie książki lub listu. Tradycja portretowania pięknych kobiet w otoczeniu tych mebli powróciła w złotych czasach kina. Wyrafinowana forma szezlongów w połączeniu z urodą aktorek takich jak Marlena Dietrich czy Diana Dors stały się receptą na wykonanie wielu zmysłowych, pamiętanych do dziś fotografii.

Szezlongi dzisiaj

Obecnie luksus szezlongów powraca w nowym wydaniu – odchodzi od swojego arystokratycznego dziedzictwa na rzecz coraz większej użyteczności. Na nowo dopełnia aranżację wnętrz nie tylko naszych mieszkań. Szezlongi od Adriana Furniture coraz częściej możemy spotkać także w przestrzeni publicznej. W miejscach takich jak lotniska, lobby hotelowe lub nowoczesne biura sprawiają, że czas oczekiwania staje się bardziej komfortowy. Dostępne są w różnych odsłonach i reprezentują rozmaite style, od klasycznego po nowoczesny, wręcz futurystyczny, dopasowany do wnętrz urządzonych w duchu współczesności. Niezależnie jednak od formy, wciąż wprowadzają do przestrzeni element luksusu i oryginalności.

Nie tylko na salony

Umożliwiający wypoczynek w pozycji półleżącej szezlong znakomicie sprawdzi się jako samodzielny mebel wypoczynkowy właściwie w każdym pomieszczeniu. To połączenie sofy i fotela najczęściej trafia do salonu, gdzie przepięknie prezentuje się np. przy kominku.

To mebel idealny na chwilę wytchnienia w pracy i może pełnić taką funkcję w biurze lub gabinecie. W okresie letnim leżanka w takiej formie, będzie komfortowym zastępstwem leżaka na tarasie lub balkonie. Idealnie wkomponuje się też w otwartą przestrzeń ogrodu zimowego. Mebel ten sprawdzi się w mieszkaniach indywidualistów, którzy cenią sobie unikalny design w połączeniu z komfortem i najwyższą jakością wykonania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *