Jak wybawić brzydki zapach z kanapy?

Tkaniny obiciowe, choć zwykle trwałe i estetyczne, mają tę cechę, że w zetknięciu z jakąś pachnącą substancją, długo przechowują jej zapach. Wie o tym każdy, kto ma małe dziecko lub zwierzę, remontował zawilgoconą sofę albo ma wiekowy mebel. Często ustalenie problemu przykrej woni jest niemożliwe, a jedyne co nam zostaje to zająć się samym meblem.

Brzydko pachnąca kanapa – co robić?

Jest kilka przyczyn, z powodu których nieprzyjemna woń może “zamieszkać” w tapicerce naszej sofy:

  • zasiusianie przez dziecko lub zwierzę – fizjologiczne wpadki zdarzają się, należy niezwłocznie po ich wystąpieniu zająć się problemem, im dłużej zwlekamy, tym trudniej może być wybawić zapach,
  • zawilgocenie – jeśli kanapa stała w wilgotnym pomieszczeniu, mogła złapać przykry zapaszek,
  • brud – jeśli mebel od dawna nie był czyszczony, nieprzyjemny zapach może wynikać z samego użytkowania,
  • starość – podobnie jak w punkcie poprzednim, zapach może wynikać z wieku mebla,
  • zapach rozkładającego się ciała – niekoniecznie wiąże się ze śmiercią człowieka, czasami w zakamarkach kanapy zginąć może mysz albo zwierzę domowe. Zanim zostanie odkryte może minąć trochę czasu

Większy problem czeka nas, jeśli nieprzyjemna woń wydobywa się z wnętrza kanapy, na przykład pojemnika na pościel.

Pozbywanie się przykrej woni z kanapy – krok po kroku

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać w tym wypadku, jest dokładne odkurzenie tapicerki oraz wnętrza kanapy. Po tym mebel należy dokładnie wymyć i wyprać. W zależności od rodzaju tkaniny, należy zastosować odpowiednie metody. Niektóre materiały nie pozwalają na użycie silnych środków chemicznych.

Jeśli podstawowe środki czyszczące nie pomogą – kolejnym krokiem jest pranie chemiczne albo ozonowanie, wykonywane przez profesjonalne firmy. Nie należy z tym zwlekać – przykry zapach może przejść na pozostałe meble lub wniknąć w ściany, przez co będzie jeszcze trudniejszy do usunięcia.

Mamy do wyboru także domowe środki w postaci olejków eterycznych oraz sody oczyszczonej. Należy zmieszać sodę z olejkiem o ulubionym zapachu  w proporcji 1:3. Miksturą nacieramy mebel, a następnie zostawiamy go na 30-40 minut. Po tym czasie dokładnie odkurzamy tapicerkę. Przykry zapach powinien zostać zastąpiony miłą wonią.

Jeśli ten sposób także nie pomoże – możemy skorzystać z profesjonalnych neutralizatorów zapachów. Środki te wchodzą w reakcję z drobinkami brudu i neutralizują ich woń, a nie tylko maskują zapach.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *