Dywany oraz chodniczki często stanowią ważny element dekoracji wnętrza. Mogą wpływać na atmosferę, jaka panuje w pomieszczeniu, wyciszać hałasy, budować przytulny klimat oraz znacząco poprawiać styl. Mimo to wiele osób nie przykłada specjalnej uwagi do tego elementu. A szkoda. Na co zwrócić uwagę, wybierając dywan?
Dywany we wnętrzach znane są od przeszło dwóch tysięcy lat. Już wtedy wykorzystywano tkaniny do ocieplenia podłogi. Przez wiele lat bogato tkane kobierce były symbolem statusu i zamożności. Osoby ze skłonnością do przesady potrafiły położyć kilka dywanów na siebie. Tak robiła na przykład moja prababcia, uważają, że w bogatym domu podłoga powinna być idealnie ukryta pod stosem tkanin.
Dlaczego warto mieć dywan?
Za posiadaniem dywanu w mieszkaniu przemawia wiele kwestii:
- wyciszenie – dzięki tkaninie po mieszkaniu mniej roznosi się hałas. Jeśli kiepska akustyka jest Twoim problemem – dywan częściowo rozwiąże problem,
- wydzielanie powierzchni – masz otwarty salon i nie wiesz, jak oddzielić sferę relaksu od jadalni? Dywany pomogą,
- izolowanie – jeśli ciągnie od podłogi to chodniczek na pewno temu zapobiegnie.

Dywan – z jakiego materiału
Wybierając dywan trzeba podjąć podstawową decyzję – z jakiego materiału chcemy, aby był. Tańsze modele wykonane są z sztucznych włókien, natomiast prawdziwe rarytasy to tkaniny naturalne. Nie oznacza to jednak, że pierwsza wersja jest gorsza. Sizalowe albo nylonowe dywany mają wielu zwolenników. Na pewno są trwalsze i wytrzymalsze. Lepiej sprawdzą się także dla alergików. Często są łatwiejsze w czyszczeniu, a dość dobrze udają tkaniny naturalne.
Najbardziej luksusowym materiałem jest jedwab. Dywany z tego materiału są drogie, ale też bardzo miękkie i przyjemne w dotyku. Cienkie nici sprawiają, że może być bardzo gęsty, a zarazem nie ważyć zbyt wiele.
Wśród zwykłych śmiertelników rządzą jednak kobierce z wełny lub bawełny. Są one dość odporne, łatwe do czyszczenia oraz odporne na blaknięcie koloru.
Jaka długość włosa?
Dywany można także podzielić na krótkowłose oraz długowłose. Te pierwsze zdecydowanie lepiej się sprawdzą w domach, gdzie są male dzieci albo zwierzęta. Długi włos natomiast zdecydowanie należy odradzić alergikom. Trudniej jest je doczyścić, ale za to są mięciutkie i wygląda uroczo.