Styl eklektyczny bardzo trudno jest zdefiniować konkretnymi zaleceniami. To tak naprawdę misz masz różnych stylów. Według definicji z Wikipedii eklektyzm to “ w sztuce: twórczość kompilacyjna, łącząca różne elementy i treści z różnych stylów, epok i kierunków artystycznych, nieprowadząca do nowej syntezy, nieoryginalna; w architekturze eklektyzm oznacza jeden z odłamów historyzmu (zob. eklektyzm w architekturze).
Jak to jednak zrealizować we własnym mieszkaniu? Mamy dwie dwie drogi. Po pierwsze możemy odnieść się do zabytkowych mebli, określanych jako eklektyczne. Są to ciężkie kredensy i szafy, zdobione rzeźbami.
Styl eklektyczny w domu
Dla mebli eklektycznych najbardziej charakterystyczna jest obfita ornamentacja przestrzenna – dekoracyjnym zestawianiu form (widocznemu zwłaszcza w przypadku mebli z nadstawką, jak kredensy eklektyczne czy eklektyczne sekretarzyki) towarzyszy bogata lub wręcz bardzo bogata snycerka.
Drugim kierunkiem jest styl eklektyczny, który polega na łączeniu elementów z różnych stylów. Czyli na przykład zabytkowy fotel zestawiamy z wygodną, nowoczesną kanapą. Albo zabytkowe biurko ustawiamy obok metalowego regału. Warto jednak wiedzieć, jak łączyć ze sobą elementy, aby nie spowodować oczopląsu.
Jak stworzyć wnętrze w stylu eklektycznym?
Aby wnętrze w stylu eklektycznym było w miarę spójne, warto zdecydować się na wspólny akcent:
- może być to kolor – np. powielający się na poduszkach, obrusach, wazonach itp. Kolor może także dotyczyć mebli. Jeśli chcemy zestawić ze sobą meble z różnych epok, ich elementem wspólnym może być odcień drewna,
- faktura – meble na wysoki połysk, nawet jeśli nie są z jednej linii, będą wyglądać razem lepiej, niż połyskliwe i matowe,
- motyw dekoracyjny – powtarzający się w całym wnętrzu, np kwiatowy, w kropki lub paski.
Styl eklektyczny lubi się z neutralnymi kolorami: bielą, beżami, brązami. Na ich tle elementy, pochodzące z różnych czasów będą się lepiej prezentować.